YouTube kanal audio knjiga: Velika Ilirija
Opis filma:
E-brojevi označavaju dodatake hrani (aditive) od kojih su neki bezopasni, a neki izrazito štetni po zdravlje ljudi. Koje vrste aditiva postoje, kojim namirnicama se smiju dodavati, a kojima ne te o još mnogim poučnim informacijama saznajemo iz ove korisne brošure.
Prevedeno na jezik potrošača, E-brojevi ili aditivi su supstance određenog hemijskog sistema koje obično nemaju nutritivnu vrednost, a dodaju se hrani tokom industrijske proizvodnje i prerade, pakovanja, transporta i skladištenja hrane u cilju promene njenih svojstava. .
Knjiga govori o tome kako danas dodavanje aditiva ubrzava, skraćuje i olakšava proizvodne procese i utiče na neke karakteristike namirnica.
E-brojevi su međunarodno prihvaćen sistem za označavanje aditiva u hrani. To su skraćenice za kemijski naziv, a brojevi jamče da su aditivi testirani na sigurnost u okviru EU i da se mogu upotrebljavati bez ograničenja. Ova knjižica je koristan vodič za sve one koji žele znati koje i kakve namirnice konzumiraju, koje bi aditive trebalo izbjegavati i zašto. Pojašnjava što su antioksidansi, emulgatori, stabilizatori, pojačivači okusa, regulatori kiselosti i sl. Crvenom bojom su u knjizi označeni aditivi koji mogu biti štetni za ljudsko zdravlje.
Aditivi koji se upotrebljavaju u industrijskoj proizvodnji hrane jesu tvari koje se uobičajeno ne konzumiraju, niti su tipičan sastojak hrane, nego su to tvari određenog kemijskog sastava koje se dodaju namirnicama tijekom proizvodnje, pripreme, obrade, prerade, oblikovanja, pakiranja, transporta i čuvanja hrane. No, da li ujednačavanje kvalitete proizvoda, nastojanje da se ponuda namirnica učini neovisnom o godišnjem dobu, proizvodnja jeftinije hrane i njezino dugotrajno skladištene znači i dobitak za naše zdravlje?
Zato je ova knjižica koristan vodič za sve one koji žele znati koje i kakve namirnice kupuju / konzumiraju, koje bi aditive trebali izbjegavati i iz kojih razloga. Autorice na sažet način informiraju čitatelje kojim namirnicama je uopće dopušteno dodavanje prehrambenih aditiva a kojima je to zabranjeno, tko i kako regulira upotrebu prehrambenih aditiva i tko jamči njihovu zdrastvenu ispravnost. Pojašnjavaju nam što su to konzervansi, antioksidansi, emulgatori, stabilizatori, tvari za želiranje, regulatori kiselosti, pojačivači okusa, tvari za zaslađivanje... i koja je njihova dopuštena, «zdrava» primjena, a koja nije. Stoga pretežiti dio ove opsegom male ali vrlo poučne knjižice čini popis E-brojeva uz njihovo pobliže određenje, pri čemu su crvenom bojom označeni oni koji su moguće štetni po ljudsko zdravlje.
Dakle, razmislite malo morate li gutati baš sve što vam se nudi, i ako ste u nedoumici – proučite ovu knjižicu. Čitanje deklaracija na proizvodima postat će vam zanimljivom praksom dok se odlučujete što ćete staviti u košaricu (kasnije i u usta) a što ne.
Danas proizvođači hrane uz pomoć aditiva mogu dizajnirati izgled, boju, miris i okus nekog proizvoda, neovisno o vrsti i kakvoći sirovine od koje je proizveden. Aditivi su, dakle, tvari određenoga kemijskog sustava koje, obično, nemaju nikakvu hranjivu vrijednost, a namjerno se dodaju hrani tijekom industrijske proizvodnje i preradbe, pakiranja, transporta i čuvanja hrane radi mijenjanja njezinih svojstava.
Svaki je aditiv u knjizi predstavljen kemijskom strukturom ili formulom, E-brojem, opisom dobivanja i dopuštenom uporabom te osvrtom na uzročno-posljedičnu vezu između konzumiranja pojedinih prehrambenih aditiva i pojave određenih zdravstvenih smetnji i bolesti.
Ovde se može pročitati besplatno